Ето защо Литекс е като Барса!
В последните месеци всички хвалехме модела на Лудогорец. И има за какво - разградчани разбиха куп рекорди в своето евроучастие, което за щастие ще продължи и след Нова година. Но проектът на братята Кирил и Георги Домусчиеви е направен с много пари и е от сравнително скоро, заради което няма как юноши да бъдат внедрени в първия състав. А и зад евроуспехите на разградчани стоят многото опитни футболисти, повечето от които чужденци.
Но ето, че Лудогорец ще зимува на второ място (б.р. -защото има мач по-малко) в А група. Докато отборът, който влиза в 2014 г. като лидер - Литекс, прилага може би най-успешния модел в българския футбол. А именно - със здравото налагане на собствени кадри. Това е нещото, което от години се опитват да направят Левски и ЦСКА, но за жалост не им се получава по най-добрия начин. С няколко изключения, разбира се.
Мачът, който направи оранжевите новогодишен шампион (б.р. - ако може така да наречем ловчанлии), бе този с Локо (Пд) на Лаута, завършил 5:2 за тима на Златомир Загорчич. В този двубой Литекс излезе в титулярния си състав със само един чужденец - голмайсторът Джордан, но по-впечатляващото бе друго - 7 от 11-е стартирали срещата, бяха продукти на академията в Ловеч. Това бяха Евгени Александров, Страхил Попов, Илия Миланов, Пламен Гълъбов, Симеон Славчев, Момчил Цветанов и Александър Цветков. Като резерви пък влязоха Георги Минчев, Румен Руменов и Никола Колев. Ето това е триумф - да разбиеш Локо (Пд) на Лаута и да завършиш на първо място 2013 г. с отбор, съставен почти изцяло от свои кадри. Мнозина биха направили сравнение с Барселона, Аякс, ПСВ Айндховен, чиито тимове са съставени от 75% юноши. А това говори красноречиво за отличната работа в Ловеч.
За момента в първия отбор на Литекс има цели 18 момчета от академията. Това са вратарите Евгени Александров и Малин Орлинов, защитниците Илия Миланов, Страхил Попов, Емил Грозев, Ивелин Аладжов, Антон Недялков и Пламен Гълъбов, халфовете Александър Цветков, Симеон Славчев, Румен Руменов, Ангел Здравчев, Никола Колев, Чавдар Ивайлов, Реян Даскалов, както и нападателите Кирил Десподов и Георги Минчев.
Някои от тях вече са основни футболисти на Литекс от години. Като Момчил Цветанов, Александър Цветков, Страхил Попов и Илия Миланов. През този сезон с уникално представяне удиви и Симеон Славчев, който логично попадна в националния отбор. Заради контузията на Илко Пиргов като титуляр се наложи и Евгени Александров. Отлично впечатление с изявите си направи и Антон Недялков, който в момента за съжаление е контузен. Не трябва да се забравят и четирима юноши, изпратени в Б група да се обиграват. В Добруджа са Александър Конов, Кристиян Малинов и Кристиян Петков, а в Пирин (Разлог) е Красимир Станоев.
Не може с лека ръка да пренебрегнем и най-големия трансфер на български играч през лятото - този на Георги Миланов в ЦСКА (Москва) за 2,75 млн. евро, които ще се вдигнат съвсем скоро с още 1 млн. евро заради участията му в над 50% от мачовете на отбора. Футболист номер 1 на 2012 г. е продукт именно на академията на Литекс. А от две седмици насам се говори усилено, че през януари към сериозен отбор ще поеме и Симеон Славчев.
Всичко това показва нещо, което вече всички виждат - в академията на Литекс се работи усилено и резултатите не закъсняват. А от това освен в Ловеч, ще спечели и българският футбол.
Богомил Русев, \"Меридиан Мач\"
УЕФА: Литекс черпи сили от извора на младостта
Официалният сайт на УЕФА публикува любопитен материал за лидера в А група Литекс, в който възхвалява ловчанлии за стореното от началото на сезона и налагането на млади играчи.
Материалът е озаглавен Литекс черпи сили от извора на младостта: Ето какво пише в сайта на европейската централа:
Треньорът на Литекс Златомир Загорчич разкри пред УЕФА тайната за възкръсването на отбора след несигурното лято - Берем плодовете от работата в юношеската школа, красноречив бе той.
Преди четири месеца бъдещото на четирикратния шампион на България Литекс беше заложено на карта. Треньорът на Христо Стоичков напусна, звездата на отбора Георги Миланов бе продаден на ЦСКА Москва, на хоризонта се задаваше сливане с ЦСКА София. Логично, трябваше да мине време, за да се разведри ситуацията. Но много скоро тя се оказа отлична. Победен само веднъж в 15 двубоя, Литекс изненадващо поведе в класирането с равни точки с настоящия шампион Лудогорец. Новият треньор Златомир Загорчич е в основата на това прераждане от пепелта. Той обаче разкрива, че всъщност в младите играчи се крие тайната на успеха.
През лятото бе много трудно, заради цялата несигурност в клуба. Но не се отчаяхме, а запретнахме ръкави и се захванахме за работа. Знаехме, че можем да разчитаме на качеството на младите ни кадри, но имахме нужда към тях да прибавим опитни играчи. За наша радост сместа сработи много добре.
И това наистина е така. Младоците разкриха напълно потенциала си при успеха с 4:2 над Лудогорец като гост. За ловчанлии на терена бяха 9 българи, а домакините, които правят фурор в група Б на Лига Европа, разчитаха само на трима. Тази победа бе много важна от психологическа гледна точка за младите ни момчета. И значително повиши увереността им. Повече български клубове трябва да отгледат свои таланти. Ако го направят, ще имат изгода. Ето, ние вече берем плодовете от добрата работа в школата. Много младоци вършат отлична работа и ще продължат да се развиват, казва треньорът. И е прав. 14 от 23-ата играчи на тима са собствено производство. А 20-годишният Симеон Славчев е откритието на есента. Изненадващо или не - дефанзивният халф е голмайстор на отбора със 7 гола. Наградата за него не закъсня - получи повиквателна за националния отбор в световната квалификация срещу Чехия. И дори България печели от делото на Литекс. Гръбнакът на тима е съставен от играчи, минали през Ловеч - капитанът Ивелин Попов, Георги Миланов, Петър Занев и Станислав Манолев.
Горди сме от този факт. Младите виждат положителните знаци от селекционера Любослав Пенев и това, че той дава шанс на всеки. Това е гаранция, че те ще продължат да се развиват, подчертава Загорчич. И докато целта пред България е да се класира за Евро 2016, Литекс мечтае за завръщане в евротурнирите – Това е основаната ни цел. Но сме на първо място и имаме шанс да спечелим титлата. Естествено, това ще бъде много трудно. Освен Лудогорец, трябва да се борим с винаги фаворизираните тимове на Левски и ЦСКА, както и с пловдивските Локомотив и Ботев Сезонът обещава да бъде вълнуващ.
Проектът в българския футбол е един – Литекс!
Напоследък е изключително модерно да се говори за проекти във футбола. Някога всички приказваха за продукти. Особено Венци Стефанов, Тодор Батков и други корифеи на маркетинга. Чакахме, чакахме, но така и не дочакахме да видим футбола превърнат в продукт. Сега се юрнаха по проектите. Кой от кой по националноотговорен, по-мащабен. В Разград смятат, че тяхното е проект. А то е частен клуб. Изключително печеливш във футболно отношение, но клуб. За проект са нужни други неща. Най-важното време. Трябва да минат две-три години, за да осъзнае Кирил Домусчиев къде се намира
Да претърпи и една голяма футболна болка, да види и другата страна на монетата. И чак тогава може с хората около него да направят дългосрочна програма. Днешният Лудогорец прилича на онзи Литекс от началото на ерата Ганчев. Един неудачен мач в Лодз накара олигарха да хвърли кърпа. И от това кога и как ще я вземе, зависеше бъдещето на Литекс. И дали въобще ще го има. Преди началото на сезона Домусчиев вдигна жълт картон на треньора си, обяви свиване на бюджета. И Бог знае накъде щяха да отидат нещата, ако не беше геройството в Европа. Сега пак в Разград се говори за многомилионни трансфери, т.е. работи се по еуфория, а не по план. Не е лошо, но не е и проект.
В Пловдив Станимир Стоилов пак издигна лозунг покрай проекта си Ботев. Като онзи от Левски план две и еди-коя си година. Само че когато имаш проект, трябва да работиш по него. И да го промотираш по някакъв начин. Не може на фона на базата в Коматево и еуфорията покрай Тодор Неделев срещу тото несретниците от Нефтохимик в състава на Ботев да няма нито един футболист от школата! Това е все едно Гриша Ганчев да рекламира продукцията на автозавода си в Баховица, качен на... шкода. Навсякъде по света, когато има такава база, когато си люпилня на играчи и имаш идея за проект, задължително първата стъпка на проекта е да вкараш малко юноши в състава. Не в титулярния срещу Левски, но поне резерви могат да са срещу разните Лемперовци и Лефтеровци в Нафтата. Да, ама не.На пейката в събота бяха Джинич, Педро и прочие НЕпродукти на школата. Хубаво, Ботев има сериозни амбиции, иска да е шампион. Тогава обявяваш, че проектът ти е шампионски, не мънкаш, че играеш мач за мач, криейки зад... план за развитие на школата.
За момента проектът в българския футбол е един! И е в Ловеч. Преди 5-6 години Гриша Ганчев каза, че иска един ден болшинството футболисти в състава му да са българи, а от тях повечето да са продукт на академията на Литекс. Днес това е реалност. И може би вече не трябва да се говори за проект, защото това е нещо, което предстои да бъде направено. Край Покрития мост то бе финализирано. И сега проектът вече е футболен завод, бълващ продукция. При това каква! В националния отбор от незапомнено време не е имало две момчета, извикани от клуб, където са и израснали! Ако към Илия Миланов и Симеон Славчев добавим и Георги Миланов, Литекс наистина се откъсва на светлинни години от останалите. Някой ще каже - ама две години няма резултати... Глупости! Има резултати, при това национални резултати.
Трансферът на Георги Миланов в ЦСКА Москва е от национална значимост за футбола ни. Израстването на Илия също. А и все пак говорим за едни млад отбор, който вече минава в друго ниво на развитието си. Досега той съзряваше, сега от него се искат резултати. И със сигурност тази година ще ги има. Видя се и срещу Черно море, когато Литекс за пети път този сезон у дома допусна другият тим да му поведе, но в крайна сметка спечели точки. Очевидно младоците вече са мъже, а от тук нататък само от Златомир Загорчич зависи тези мъже да се превърнат в печеливш отбор.
Е, има и такива като Христо Стоичков, които чак когато останаха извън проекта, разбраха какъв е той. И взеха да го плюят. Ицо напоследък редовно обяснява, че при него играели децата, сега техните дядовци. Глупости! Срещу Черно море излязоха Александров, Недялков, Миланов, Попов, Цветанов, Цветков и Славчев!От времето на най-великия Левски от средата на 80-те години отбор с претенции в А група не си е позволявал подобно нещо! И ако се говори за национален интерес, в момента той се изразява в това Литекс да спечели нещо в първенството. Успех на отбор със 7 юноши в титулярния състав е нещо ново, нещо, което ще промени кардинално мисленето. Да влезеш в групите на Лига Европа със 17 чужденци вече се е случвало. И на Герена, и на Армията. Но да станеш шампион със 17 българи, да спечелиш купата, вече е друго. Такива проекти се помнят от историята, проекти променили един бизнес, а и мисленето в него.
И още нещо за резултатите, в които са се огледали всички. В крайна сметка този футбол е преди всичко за феновете. За хората на стадиона. А в последните сухи откъм резултати за Литекс 20 месеца на стадиона средно е имало с 400 души повече в сравнение с предишните шампионски 20 месеца. Така че не всичко е титли, приятели. Понякога е важно и кой стига до тях.
Владимир Зарков
в-к 7 дни спорт
Как от КПД – то на Академия Литекс печели българския футбол
Успехите на Георги Миланов през последните години,приносът му за титлите на Литекс и индивидуалните отличия, силните му изяви в националния тим и разбира се многомилионния му трансфер в руския гранд ЦСКА Москва, са добър повод за Академия Литекс да направи една бегла равносметка за работата си и своята продуктивност.
Школата на оранжевите започна да функционира по европейски модел от 2005г и бързо се утвърди като водеща в страната. База, терени, интернат, модерни методики и най-вече ясна визия за развитие и налагане на младоците. За краткото си съществуване статистиката говори сама- общо 5 титли, 4 купи, 6 сребърни и 9 бронзови отличия, спечелени от ловешките таланти, които могат да се похвалят и с престижна победа над колоса Барселона.
Трофеите обаче са несравними с факта, че инвестициите на Гриша Ганчев плюс всеотдайния труд на всички в Академията се възвръщат с качествени футболисти.Така например в настоящия състав на Литекс 14 от общо 26 картотекирани състезатели са с марка Made in Lovech, формирани в юношеските гарнитури, а сега неизменна част от мъжете. Като се добавят и тримата преотстъпени с договори, процентът на собствените кадри е доста впечатляващ.
Освен за себе си, Академия Литекс работи и за просперитета на родния футбол.В почти всяка национална гарнитура има по 3-4 оранжеви таланта, а справка показва, че други над 70 футболисти, преминали през Ловеч, в момента се подвизават в А, Б и В групите на България. С тези от представителния тим на Литекс , КПД -то на оранжевата школа наистина заслужава адмирации.
В Литекс : Евгени Александров, Марин Орлинов, Антон Недялков, Илия Миланов, Емил Грозев, Ивелин Аладжов, Симеон Славчев, Александър Цветков, Румен Руменов, Ангел Здравчев, Момчил Цветанов, Никола Колев, Кирил Десподов ,Реян Даскалов
Преотстъпени: Алекс Конов, Кристиян Малинов и Кристиян Петков (Добруджа)
А група: Тихомир Трифонов, Георги Стефанов (Локо Пд ), Филип Филипов (Ботев Пд ), Дилян Колев (Локо Сф ), Радослав Димитров ( Славия ), Георги Пашов (Славия ), Диего Фераресо (Локо Пд ), Диян Вълков (Любимец), Иван Минчев (Любимец), Николай Колев (Любимец), Пламен Тонев (Левски Сф )
Б група: Евгени Тунтев (Пирин Разл ), Стефан Илиев (Пирин Разл ), Красимир Станоев (Пирин Разл ), Янаки Смирнов (Спартак Вн ), Венци Бенгюзов (Банско), Атанас Димитров (Банско), Валентин Василев (Дунав Рс ), Илия Ковачганев (Дунав Рс ), Мартин Иванов (Дунав Рс ), Тодор Тодоров (Академик Св ), Добрин Петров (Академик Св ), Кристиян Тафраджийски (Академик Св ), Кирил Фидин (Академик Св ), Емануел Лазаров (Академик Св ), Кристиян Митов (Монтана), Димитър Георгиев (Марек Дуп ), Кирил Вангелов (Ботев Вр )
В група: Максим Стойков (Видима), Христо Кирев (Видима), Радомир Ников (Верея Ст З), Стилиян Ванев (Павликени ), Михаил Милчев (Спартак Пл ), Мариян Симеонов (Спартак Пл ), Йоан Петков (Спартак Пл ), Васил Тодоров (Спартак Пл ), Ивайло Дангуров (Спартак Пл ), Константин Генков (Спартак Пл ), Даниел Цветков (Спартак Пл ), Александър Соколов (Бдин Вд ), АнгелКаишев (Бдин Вд ), Георги Илиев (Бдин Вд ), Емилио Кандарашев (Роз .долина Кзл ), Тонислав Терзиев (Роз .долина Кзл ), Христо Терзиев (Роз .долина Кзл ), Теодор Кьосев (Шумен), Габриел Николаев (Шумен), Огнян Саръев (Спартак Пд ), Александър Кирилов (Локомотив Мз ), Иван Мишев (Локомотив Мз ), Николай Цветков (Локомотив)