Литекс с класическа победа срещу Локо Мездра за Купата

Литекс се класира безпроблемно за 1/8 финалите в турнира за Купата на България след убедителна победа като гост над Локомотив Мездра с 3-0. Класиката в оранжево дойде след силно второ полувреме, при което ловчанлии се разиграха, а при повече концентрация можеха да се поздравят с още по-изразителен успех. Бьорн Йонсен вкара уникално попадение от 40 метра, с по гол и асистенция се отчетоха ненавършилият 17 години дебютант Тонислав Йорданов и завърналият се след контузия Диого Виана.

mezdra 1 jpeg
Наставникът Лауренциу Регекампф даде шанс за изява на футболисти, които досега записаха по-малко игрово време. С капитанската лента тимът Изведе Илия Миланов, който си партнираше в центъра на отбраната с Пламен Гълъбов, а по фланговете на ариергарда дейставаха Стойчо Атанасов и Иван Горанов.Лекувалият доскоро травма Хенри Рохас дирижираше нещата в средата на терена заедно с Никола Колев и Александър Цветков, а нападателното трио бе изградено от Десподов-Йонсен-Георгиев.
С оглед на разликата в класите, логично Литекс доминираше териториално от първата минута, но ловчанлии не успяха бързо да пречупят домакините и изпуснаха 2-3 нелоши възможности. В 35 минута и Локомотив за малко не стигна до гол, но стражът Евгени Александров спаси с рефлекс коварен удар от пенала на Иван Мишев.

mezdra 5 jpeg
На почивката Регекампф предприе смени с цел да усили нападателната мощ и пусна в игра Тонислав Йордано и Милчо Ангелов. Играта осезателно живна и опасностите пред вратата на домакините зачестиха.В 48-та минута Горанов центрира от ляво, но Йорданов и Йонсен не успяха да засекат добре топката и да я насочат в мрежата.Три минути по-късно Цветков изведе Йорданов, младокът се опита да прехвърли технично Иванов, но стражът предвидливо излезе и спаси.
В 52-та минута Бьорн Йонсен откри резултата след красив гол от над 35 метра. Таранът отправи страховит шут, с който матира неспасяемо вратаря за 0-1. Веднага след това норвежецът можеше да покачи, но Иванов отрази диагоналният му удар.

mezdra 2 jpeg
В последният четвърт час се развихриха Тони Йорданов и Диого Виана, които с комбинации помежду си доведоха нещата до 0-3. В 78-та минута португалецът подаде към юношата и той с премерен удар се разписа, а след това талантът от Академията върна жеста и Виана оформи крайния резултат. В самия край на двубоя ловчанлии бяха близо до още едно попадение, но Горано удари лявата греда,а при добавката той и Никола Колев не можаха да преодолеят вратаря.
Локомотив Мездра – Литекс Ловеч 0-3
0-1 Бьорн Йонсен(52)
0-2 Тонислав Йорданов(78)
0-3 Диого Виана(83)

1/16 финал за Купата на България, Градски стадион Мездра, Съдия:Г.Димитров

Литекс: Евгени Александров, Стойчо Атанасов(46-Милчо Ангелов), Илия Миланов, Пламен Гълъбов, Иван Горанов, Никола Колев, Александър Цветков, Хенри Рохас Делгадо, Кирил Десподов (46-Тонислав Йорданов), Александър Георгиев(71-Диого Виана), Бьорн Маарс Йонсен
Локомотив Мездра: Иван Иванов, Иван Скерлев, Николай Христозов, Петър Василев, Георги Павлов, Николай Ганчев, Денил Селимински, Ивайло Цветанов, Георги Какалов, Тодор Чаворски, Иван Мишев /Кирил Георгиев, Александър Михайлов, Даниел Стефанов/