Литекс започна с реми 1-1 в Лига Европа, оранжевите изпуснаха да бият като гост латвийския Йелгава

Литекс  стигна само до равенство в първия си мач от евротурнирите това лято. Оранжевите направиха 1-1 като гост над латвийския Йелгава, но определено могат да съжаляват за изпуснатата победа.Те бяха по-класният тим и създадоха повече положения, но в крайна сметка момчетата на Красимир Балъков оставиха нещата да се решат на реванша след седмица. Двубоят е на 9 юли от 20.45ч на Градския стадион в Ловеч.

TSV_5523

Защитникът Васил Божиков откри за „оранжевите“ в 50-ата минута, засичайки с глава центриране от корнер на Асприля, но домакините изравниха в края след попадение на резервата Олегс Малашенокс. Крайният победител от сблъсъка ще срещне във втория квалификационен кръг Флора (Естония) или Работнички (Македония). Естонците спечелиха с 1:0 като домакини първата среща.

TSV_2177.JPG

Старши-треньорът Красимир Балъков изгледа мача от трибуните  заради наказание и самата среща бе ръководена от неговите асистенти Йончо Арсов и Добри Митов. Ловчанлии излязоха с утвърдения си в контролите досега състав, като от новите попълнения сред титулярите попадна само португалецът Арсенио Нунеш. В помощ на тарана Йонсен бе прикрепен Руменов, а в халфовата линия оперираха Колев и Малинов.

TSV_2437.JPG

Първата по-сериозна опасност в мача бе за домакините в 5-та минута,когато Кенеди Ериба бе изпуснат от отбраната, но светкавична намеса на Божиков предотврати удара му. След това Литекс наложи своето темпо и контрол на мача, отвръщайки с удари на Асприля,Божиков и Перез.

TSV_2440.JPG

В 29-та минута Арсенио проби от ляво и стреля, но стражът спаси. Малко по-късно и Данило Асприля бе близо до гол, но бранител на домакините изчисти сигурно. Разконцентрираност в ловешките редици пък едва не доведе до гол за Йелгава, но Баривиера се намеси авторитетно срещу Сушкинс.

TSV_2306.JPG

Веднага след почивката логичнот се случи и оранжевите поведоха в резултата. Активният Асприля ценрира отлично от корнер, а Васил Божиков с глава се разписа за 0-1. Голът като че ли поуспокои ловчанлии, а латвийците на свой ред тръгнаха да атакуват.

TSV_2461.JPG

Баривиера се справи с 1-2 опасности, но в 83-та минута Йелгава все пак стигна до изравняване с точен удар на резервата Малашенокс.

TSV_2436.JPG

До края Литекс се опита да направи обрат, но без излишно да рискува.Отлична възможност да се разпише имаше таранът Йонсен в 85-та минута.Норвежецът се извиси и засече с глава центриране на Горанов, но притичал защитник изчисти от голлинията.

TSV_2460.JPG

ЙЕЛГАВА – ЛИТЕКС 1:1
0:1 Васил Божиков (50)
1:1 Олегс Малашенокс (83)
1-ви квалификационен кръг Лига Европа, Йелгава, ст. „Олимпийски Земгале“
Съдия: Тиаго Мартинс (Португалия), Ж.к: Клушкинс (Йелгава);Малинов, Горанов (Литекс)

ЙЕЛГАВА: 1.Каспарс Икстенс, 25.Марцис Ошс, 15.Абдулайе Диало, 17.Александърс Губинс, 5.Гинтс Фрейманис,10.Борис Богдашкинс, 22.Кенеди Ериба (68 – Кирилинс) , 9.Дариуш Латка, 26.Глебс Клушкинс (82 – Жудаземс), 8.Рустам Сосранов, 29.Вячеслав Сушкин(70 – Малашенокс )
Треньор: Виталис Астафевс
ЛИТЕКС: 1.Винисиус Баривиейра, 16.Страхил Попов (к), 5.Рафаел Перес,13.Васил Божиков, 23.Иван Горанов, 88.Никола Колев, 15.Кристиян Малинов, 19.Румен Руменов (57- Петрус Бумал), 70.Данило Асприля (90 -Александър Георгиев), 77.Арсенио Нунеш (77 – Милчо Ангелов), 11.Бьорн Маарс Йонсен
Треньор: Красимир Балъков