Набор’97 на Литекс триумфира с Купата на БФС и се стяга за Шампионска лига, Тонислав Йорданов носи победата с два гола на финала срещу Черно море

Юношите на Литекс(род.1997/98г) спечелиха Купата на БФС след победа над Черно море с 2-1. В интересния и оспорван финал в Русе, момчетата на треньора Евгени Колев и асистента му Ивайло Станев заслужено надделяха над съперника си след две попадения на нападателя Тонислав Йорданов. Трофеят дава шанс на оранжевите през лятото да играят квалификации и да си осигурят място в новия формат на Шампионската лига.

97 kupa 12

До триумфа си Литекс стигна след безапелационни победи над Локомотив Сф с 3-1, Ботев 57(Сф) със 7-2 и Лудогорец с 4-1. Сега големият залог в срещата не позволи и на двата тима да покажат най-доброто, на което в действителност са способни, но все пак те държаха интригата до последния съдийски сигнал, а в самата среща имаше немалко положения, мъжки единоборства и най-важното-феърплей.

97 kupa 4

Още в самото начало Литекс можеше да дръпне в резултата, но излязъл сам срещу вратата Тонислав Йорданов пропусна отлична възможност. Таранът, който е голмайстор на Елитната група до 17г, обаче се реваншира в 13-та минута с неспасяем гол от пряксвободен удар при сглобката на гредите за 0-1.

97 kupa 2

В 27-та минута Йорданов нацели страничната греда, а преди това и ловешкият страж Аврамов показа стабилни изяву на своята врата. След почивката Литекс малко намали оборотите, но не успя да нокаутира съперника си в още 2-3 ситуации. В 78-та минута Тонислав Йорданов се отскубна от отбраната, но вратарят на „моряците“ Валери Вълев спаси.

97 kupa 3

В последвалата конраатака варненци съумяха да изравнят чрез Валентин Христов, който се възползва от разбъркване в наказателното поле и отблизо вкара за 1-1. И когато публиката очакваше спорът да се разреши с директни дузпи, Тнислав Йорданов се превърна в герой за ловчанлии с победен гол в 86-та минута. Той получи топката, атрактивно я овладя и от въздуха разстреля Вълев за 1-2. „Моряците“ опитаха щурм в последните минути и застрашиха на два пъти вратата на Литекс, но до хикс не се стигна и ловчанлии ликува след последния съдийски сигнал.

97 kupa 17

Под аплодисментите на силна ловешка агитка, капитанът на тима Александър Георгиев вдигна купата, връчена му от кмета на Русе Пламен Стоилов. На срещата присъства цялото ръководство на Литекс, начело с президентът Трифон Попов и спортния директор Стойчо Стоилов, както и треньорът на националната гарнитура в тази възраст Светослав Тодоров.

97 kupa 16

Доволни сме, разбира се от всеки трофей в Академията. Това е награда за труда на момчетата и е радващо, че в този нелек мач те се вложиха с характер, старание и себераздаване . Все пак искам да съм обективен, защото купите при нас не са самоцел. Трябва да признаем, че спортно-технически това не бе най-добрият ни мач. Можем много повече, но явно напрежението си каза думата.За нас- най-важно е тези състезатели да с развиват и да заиграят професионален футбол в мъжкия тим на Литекс. Имат талант, качества и потенциал, ние правим всичко да ги усъвършенстваме за да са готови и вече и от тях си зависи колко трудолюбие и упоритост ще влагат ежедневно в работата си. Все още не сме наясно с регламента и формата за участието ни в Шампионската лига, но се надявам да се представим достойно“, заяви наставникът Евгени Колев.

97 kupa 6

Съставът на Литекс: Иван Аврамов, Виктор Мицаков, Божидар Станчев, Мартин Симеонов, Ангел Лясков, Иван Петков, Йоан Петров, Александър Георгиев-капитан (Георги Търтов), Тонислав Йорданов, Галин Минков (Беркай Халил), Динко Митрев (Михаил Кулов).В групата бяха още В. Нанков, М.Минчев, Хр. Колев, М.Манолов